Celocírkevní zdroje pro podporu financování stavebních záměrů sborů Českobratrské církve evangelické
Při přípravě financování vlastních stavebních záměrů se sbory ČCE mohou ucházet o využití těchto možností podpory za strany ústředí církve:
Jeronýmova jednota (JJ) spravuje finanční prostředky na podporu církevních sborů, které lze použít na stavební práce (opravy a údržba), vybavení (např. na varhany) a také na výstavbu nových církevních objektů, které jsou nebo se mají stát majetkem některého ze sborů ČCE. Podpora poskytovaná JJ má formu daru nebo půjčky.
Obvyklý typ daru je poskytován z prostředků shromážděných k tomu účelu celocírkevní „sbírkou darů“, k nimž je každoročně přidávána určitá částka vyčleněná z prostředků poskytovaných církvi státem v rámci majetkového vyrovnání. Obvyklá výše daru se pohybuje orientačně v rozmezí od 30 do max. 600 tisíc Kč.
Některé žádosti o dar jsou v rámci procesu schvalování orgány Jeronýmovy jednoty doporučeny k financování ze zahraničních zdrojů; v takovém případě se pak může režim schvalování a následného vyúčtování daru v některých jednotlivostech lišit. Zvláštní režim má rovněž tzv. „Hlavní dar lásky“ (HDL), poskytovaný každoročně na jeden vytipovaný projekt, jehož výše závisí na výtěžku zvláštní celocírkevní sbírky. V uplynulých letech se obvykle pohybovala mezi cca 800 a 900 tisíc Kč.
Obvyklý typ půjčky je poskytován z prostředků shromážděných k tomu účelu celocírkevní sbírkou na tzv. „Jubilejní toleranční dar“ JTD, jejímž prostřednictvím je každoročně posilován příslušný fond. Půjčky jsou poskytovány jako bezúročné, jejich výše je obdobná jako v případě poskytovaných darů.
Žádat lze rovněž o krátkodobé půjčky na předfinancování dotací poskytnutých z fondů EU a z dalších veřejných zdrojů.
o podporu formou daru nebo půjčky je popsán na stránkách JJ, kde jsou uvedeny i veškeré další informace o JJ a o zdrojích finančních prostředků, s nimiž JJ hospodaří.
Synodní rada může seniorátním a farním sborům poskytnout z prostředků provozní části Personálního fondu zápůjčky za účelem předfinancování nebo spolufinancování dotací či grantů, nákupů, oprav či modernizací nemovitostí. Podmínky poskytování zápůjček seniorátním a farním sborům upravuje Statut personálního fondu, čl. 8 a 9 (viz přílohu č. 1 této informace).
Žádost o zápůjčku s uvedením všech informací dokládajících splnění stanovených podmínek adresuje žadatel synodní radě, která žádost posoudí a vyřídí ve spolupráci s ÚCK a s investičním výborem SR.
K předfinancování projektů, na které obdrží církevní sbor investiční dotace nebo granty z fondů EU nebo z jiných veřejných zdrojů, lze využít také bankovní úvěr předjednaný povšechným sborem s Českou spořitelnou a.s. Poskytnutí bankovního úvěru může být v těchto případech zajištěno ručením povšechným sborem. Podmínky sjednávání bankovních úvěrů sborů jsou podrobněji uvedeny v usnesení 1. zasedání 34. synodu č. 79 (viz přílohu č. 2 této informace).
Zájemci o sjednání tohoto typu bankovního úvěru mohou obracet na samostatného referenta ÚCK pro investice.
Informace o možnostech získání investičních dotací nebo grantů z fondů EU nebo z jiných veřejných zdrojů mohou sbory získat z pravidelného monitoringu dotačních příležitostí, rozesílaných oddělením fundraisingu ÚCK sborům, které o tuto službu projevily zájem. Sbor může kdykoli požádat oddělení fundraisingu ÚCK o zařazení mezi adresáty tohoto monitoringu nebo o individuální konzultaci.
Prostředky vyčleněné usnesením 1. zasedání 34. synodu č. 77 na podporu tzv. Diakonických a rozvojových projektů nejsou primárně určeny na stavební projekty. Podle čl. 3 odst. 3 Pravidel grantového systému pro Diakonické a rozvojové projekty mohou být náklady na stavební práce z poskytovaných grantů financovány pouze v míře nezbytné pro dosažení hlavních cílů projektu, který musí splňovat kritéria stanovená uvedenými pravidly a upřesňovaná každoročně vydávanými výzvami.
Pravidla, výzvy i veškeré další informace ke grantovému systému jsou k dispozici zde.