Zasedání synodní rady 24.01.2023

25. ledna 2023

Zpráva ze zasedání synodní rady 24. ledna 2023.

Zasedání synodní rady 24.01.2023
25. ledna 2023 - Zasedání synodní rady 24.01.2023

Synodní rada (SR) na svém pravidelném zasedání 24. ledna 2023 projednala celkem 27 řádných titulů. Z jednání vybíráme následující body:

• SR jmenovala na základě návrhu dozorčí rady Diakonie ses. Hanu Sklenářovou ředitelkou Diakonie ČCE od 1. dubna 2023 na období šesti let.
  • SR s vděčností souhlasila se zapsáním ses. Sáry Šimkové mezi kandidáty služby v církvi.
  • SR vyslala br. Jiřího Weinfurtera do služby nemocničního kaplana v nemocnici v Jilemnici.
  • SR v souladu s Pravidly celoživotního vzdělávání farářů a jáhnů udělila synodnímu seniorovi br. Pavlu Pokornému krátkodobé studijní volno v termínu od 24. do 30. 4. a od 22. do 29. 10. 2023.
  • SR se setkala k rozhovoru s předsednictvem synodu; v rámci svého jednání se dále zabývala přípravou 1. zasedání 36. synodu ČCE, které proběhne od 25. do 27. května 2023 v Praze.
  • SR s vděčností vyjádřila podporu aktivitě sboru v Novém Městě na Moravě ve věci celocírkevní svatodušní sbírky na výstavbu Domova Pomněnka pro lidi s Alzheimerovou nemocí. Část výtěžku z prodeje sborového domu v Novém Městě n. M. (1 mil. Kč) bude z rozhodnutí sborového shromáždění věnována na zdvojnásobení individuálních darů. Zástupci sboru jsou navíc připraveni projekt osobně představovat ve sborech, kde o to bude zájem.
  • SR souhlasila s tím, aby ČCE spoluorganizovala setkání Světového luterského svazu pro pracovníky v oblasti pomoci ukrajinským uprchlíkům. Setkání se bude konat v termínu od 9. do 11. května 2023 v Praze.
  • SR vzala na vědomí zprávu o vypořádání dědictví po br. Ladislavu Hanusovi. Čistý příjem Jeronýmovy jednoty plynoucí ze závěti br. Hanuse činí 2 417 117,16 Kč.
  • SR se podrobně zabývala zápisy z jednání seniorátních výborů a zprávami z vizitací ve sborech ČCE a vzala je na vědomí.
  • SR souhlasila se zpřístupněním písemného materiálu z archivu ČCE ses. Tabitě Landové pro studijní účely.
  • SR souhlasila se sjednocením grantových řízení v rámci církve do jediného termínu a elektronického systému a uložila ÚCK koordinovat v tomto smyslu již grantová řízení, která budou vyhlášena v roce 2023. Termín podání žádostí o granty v rámci Diakonických a rozvojových projektů (DaRP) i Jeronýmovy jednoty (JJ) bude od 1. 3. do 31. 5. 2023.