Zasedání synodní rady 10.01.2023

12. ledna 2023

Zpráva ze zasedání synodní rady 10. ledna 2023.

Zasedání synodní rady 10.01.2023
12. ledna 2023 - Zasedání synodní rady 10.01.2023

Synodní rada (SR) na svém pravidelném zasedání 10. ledna 2023 projednala celkem 34 řádných titulů. Z jednání vybíráme následující body:

• SR vydala prohlášení k prezidentským volbám 2023.
  • SR potvrdila volby farářů a farářek: ses. Elišky Geislerové za farářku sboru v Ostravě a zároveň za seniorátní farářku Moravskoslezského seniorátu ČCE, br. Miroslava Hamariho za faráře Korandova sboru v Plzni, br. Josefa Bartoška za faráře sborů v Soběhrdech a v Sedlci – Prčicích a br. Tomáše Cejpa za faráře sboru v Libčicích nad Vltavou. SR dále potvrdila volbu br. Václava Hájka za jáhna sboru v Ujkovicích.
  • SR souhlasila s udělením způsobilosti k ordinované službě faráře ČCE br. Petru Mazurovi.
  • SR potvrdila volbu ses. Jany Brahové seniorátní kurátorkou Poličského seniorátu ČCE.
  • SR s vděčností souhlasila se zapsáním br. Tomáše Pikouse mezi kandidáty služby v církvi.
  • SR souhlasila s ukončením zaměstnaneckého poměru ses. Jany Rumlové dohodou. Vyjádřila vděčnost za její dosavadní službu, váží si její ochoty i nadále podle potřeby sloužit v církvi a souhlasí se zachováním její způsobilosti k ordinované službě farářky v ČCE.
  • SR poskytla br. Maroši Klačkovi rodičovskou dovolenou s ohledem na péči o dítě do 3 let věku.
  • SR vyslala br. Jana Kupku do kaplanské služby v Armádě ČR.
  • SR se podrobně zabývala zprávami z jednání konventů a seniorátních výborů a vzala je na vědomí.
  • SR vzala na vědomí zápisy z jednání Poradního odboru pro otázky životního prostředí za rok 2022.
  • SR vzala na vědomí dopis předsedy České biskupské konference Jana Graubnera ve věci kmotrovství při mezidenominačních křtech a postoupila jej k vyjádření poradním odborům teologickému a ekumenickému.
  • SR s vděčností přijala pozvání na Farářský kurz 2023 a podrobně se zabývala tematickými okruhy navrženými k diskusi předsednictvem Spolku evangelických kazatelů (SpEK).
  • SR vzala na vědomí návrh rozdělení finanční náhrady za rok 2022 a souhlasila s výplatou podílu finančních prostředků určených na Diakonické a rozvojové projekty a pro Diakonii ČCE ve výši 4 945 044 Kč.
    SR dále souhlasila s výplatou příplatků mimo základní kapitál: společnosti ČCE Reality a. s. ve výši 10 mil. Kč, Investičnímu fondu ČCE (A) a. s. ve výši 27 mil. Kč, Investičnímu fondu ČCE (B) a. s. ve výši 7 mil. Kč.
    SR v souladu s usnesením synodu souhlasila s oddělením části prostředků pro budoucí půjčku pro stavbu škol Evangelické akademie ve výši 10 mil. Kč.
  • SR vzala na vědomí zprávu br. Tomáše Pavelky ze setkání (Rüstzeit) saských superintendentů, které proběhlo za účasti biskupa Tobiase Bilze v polovině září 2022 v Míšni. Tématem setkání bylo vzdělávání, digitalizace církve a sexuální zneužívání. Br. Pavelka podal zprávu o situaci v naší církvi a v Ústeckém seniorátu ČCE.
  • SR schválila plánovaný příspěvek ČCE na Setkání křesťanů ve Frankfurtu n/O. v r. 2024 ve výši 3.000 EUR.
  • SR pověřila koordinací příprav publikace Denní čtení 2024 za ČCE ses. Danielu Hamrovou.
  • SR souhlasila s dohodou o ukončení nájmu nebytového prostoru v Táboře Jana Amose Komenského v Bělči nad Orlicí ze strany Střediska humanitární a rozvojové spolupráce Diakonie ČCE. Prostory dosud sloužily jako sklad humanitární pomoci.