Zasedání synodní rady 04.04.2023

4. dubna 2023

Zpráva ze zasedání synodní rady 4. dubna 2023.

Zasedání synodní rady 04.04.2023
4. dubna 2023 - Zasedání synodní rady 04.04.2023

Synodní rada (SR) na svém pravidelném zasedání 4. dubna 2023 projednala celkem 37 řádných titulů. Z jednání vybíráme následující body:

• SR potvrdila volby farářek a farářů: br. Lukáše Klímy za faráře v Litomyšli, ses. Blaženy Kohoutové za farářku ve Dvakačovicích, ses. Jaroslavy Michnové za seniorátní farářku Východomoravského seniorátu ČCE a dočasné povolání br. Jiřího Šimsy za seniorátního faráře Brněnského seniorátu ČCE.
  • SR vyslala br. Daniela Blažka k duchovenské službě ve věznici v Břeclavi.
  • SR vzhledem ke snížení počtu účastníků vikariátu 2023/2024 pověřila komisi pro vikariát a jáhenskou praxi, aby vypracovala alternativní podobu tohoto ročníku vikariátu a jáhenské praxe.
  • SR navrhla synodu ČCE kromě dříve nominovaných delegátů na Leuenberský synod 2023 také nominaci br. Karla Pacovského.
  • SR vzala na vědomí návrh shromáždění Diakonie ČCE na členy a náhradníky dozorčí rady Diakonie ČCE.
  • SR se zabývala supervizí duchovenských zaměstnanců církve a navrhla změny v supervizním programu ČCE, o kterých bude jednat i nadcházející zasedání synodu ČCE. SR zároveň jmenovala br. Filipa Šimonovského koordinátorem supervize v ČCE.
  • SR se zabývala zprávami z jednání seniorátních výborů a vzala je na vědomí.
  • SR schválila směrnici o zásadách komunikace v církvi.
  • SR souhlasila s poskytnutím příspěvku pro Asociaci nemocničních kaplanů na činnost pro rok 2023 ve výši 17.200 Kč.
  • SR se zabývala přípravou 1. zasedání 36. synodu ČCE: vzala na vědomí stav příprav podkladů, schválila hotové tisky a uložila ÚCK zajistit dokončení chybějících tisků.
  • SR vzala na vědomí zprávu br. Jakuba Helebranta z konzultace Společenství evangelických církví v Evropě (GEKE) k tématu Gender a sexualita, která se konala na konci února 2023 v Drážďanech a jejímž výsledkem byl dokument “There is no male and female”, pojednávající z teologického hlediska o sexualitě, genderu, sexuálním násilí, manželství a rodině. SR postoupila zprávu i podněty br. Helebranta k dalšímu využití zainteresovaným osobám a poradním odborům a komisím.
  • SR schválila návrh úprav Řádu pastýřské služby, které vzešly od zástupců pastýřských rad, a úpravu Řádu pro kazatele týkající se vzdělávání výpomocných kazatelů dle usnesení synodu z r. 2022, a postoupila oba návrhy 1. zasedání 36. synodu. SR vyjádřila vděčnost Poradnímu odboru organizačnímu a právnímu za přípravu a pověřila ÚCK, aby připravila návrh směrnice ohledně organizace a průběhu vzdělávacího kurzu pro výpomocné kazatele.
  • SR souhlasila s účetním odpisem nedobytné pohledávky vůči Maryně Kolesnyk ve výši 480 600 Kč a s účetním odpisem pohledávky vůči Vladimíru Prokopovi ve výši 1 432 566 Kč.
  • SR na základě doporučení správní rady Personálního fondu schválila žádost sboru v České Lípě o podporu ze solidárních prostředků ve výši 80 000 Kč pro rok 2023.
  • SR vzala na vědomí výsledky dárcovské konference Kulatý stůl 2023 a vyjádřila vděčnost všem pracovníkům ÚCK, kteří se podíleli na její přípravě a realizaci.
  • SR schválila pilotní projekt zapojení ČCE do zaměstnaneckého benefitu Multisport.