Zasedání synodní rady 01.11.2022

9. listopadu 2022

Zpráva ze zasedání synodní rady 1. listopadu 2022.

Zasedání synodní rady 11.01.2022
9. listopadu 2022 - Zasedání synodní rady 01.11.2022

Synodní rada (SR) na svém pravidelném zasedání 1. listopadu 2022 projednala celkem 25 řádných titulů. Z jednání vybíráme následující body:

• SR delegovala do pracovní skupiny Ekumenické rady církví v ČR pro prevenci a řešení zneužívání v církvi ses. Janu Šarounovou.
  • SR souhlasila s ukončením zaměstnaneckého poměru br. Pavla Klineckého dohodou. Vyjádřila vděčnost za jeho dosavadní službu, váží si jeho ochoty i nadále podle potřeby sloužit v církvi a souhlasí se zachováním jeho způsobilosti k ordinované službě faráře v ČCE.
  • SR vzala na vědomí rezignaci ses. Kateřiny Soudné na členství v Poradním odboru pro práci s lidmi s postižením a děkuje za její dosavadní službu.
  • SR upustila od předepsané zkoušky br. Jana Lukáše pro uchazeče o službu výpomocných kazatelů a konstatovala, že br. Lukášovi může být udělena ordinace.
  • SR schválila změnu statutu Fondu pro přípravu ke kazatelské službě a další vzdělávání kazatelů ve smyslu rozšíření okruhu oprávněných žadatelů o podporu také o vikáře a jáhenské praktikanty (dosud mohli žádat pouze kandidáti služby v církvi).
  • SR se velmi podrobně zabývala reformou seniorátů, ke které aktuálně v církvi probíhá rozhovor – bude zejména tématem konventů.
  • SR se podrobně zabývala zprávami z jednání seniorátních výborů a vzala je na vědomí.
  • SR schválila znění dohody o spolupráci mezi ČCE a Evangelickou církví ve Falci a s vděčností přijímá tento krok jako potvrzení a prohloubení dlouholetého partnerství mezi oběma církvemi. Obsah navazuje na mnohaletou tradici vzájemných vztahů i na to, co mají obě církve společné (bohoslužebný život, důraz na biblickou zvěst, společenská angažovanost a další).
  • SR vzala na vědomí zprávu z návštěvy dvou zástupců Presbyterian Church of USA Luciana Kovacse a Alethie White v ČCE. Návštěva proběhla v polovině října 2022. Cílem cesty bylo prohloubení vzájemného kontaktu a první kroky k "formalizaci" partnerství na celocírkevní úrovni obou církví (dosud byly vztahy udržovány především neformálně, existující partnerství jsou spíše mezi jednotlivými sbory ČCE a PC USA).
  • SR vzala na vědomí zprávy delegátů ČCE v komisích a pracovních skupinách Ekumenické rady církví v ČR.
  • SR vzala jako jediný akcionář společnosti ČCE Reality a. s. na vědomí zápis z jednání představenstva společnosti ČCE Reality a. s. a evidenci pozemků ve vlastnictví ČCE k říjnu 2022. Dále vzala na vědomí zápis z pravidelného jednání Investičního výboru SR spojené s jednáním správní rady Investičního fondu ČCE(A) a správní rady Investičního fondu ČCE(B).
  • SR schválila WOOD & Company investiční společnost, a. s. jako správce a obhospodařovatele Investičního fondu ČCE (A) a EnCor Asset Management, a. s. jako správce a obhospodařovatele Investičního fondu ČCE (B). SR vyjádřila vděčnost členům výběrové komise za odvedenou práci a pověřila Investiční výbor ve spolupráci s Ekonomickým poradním odborem přípravou návrhu nového modelu správy investic.