Zasedání synodní rady 28.06.2022

28. června 2022

Zpráva ze zasedání synodní rady 28. června 2022.

28. června 2022 - Zasedání synodní rady 28.06.2022

Synodní rada (SR) na svém pravidelném zasedání 28. června 2022 projednala celkem 26 řádných titulů. Z jednání vybíráme následující body:

• V rámci zasedání se SR setkala se ses. Martinou Viktorií Kopeckou, farářkou Církve československé husitské a členkou výkonného výboru Světové rady církví (SRC). Tématem setkání byla příprava zářijového valného shromáždění SRC v Karlsruhe, jehož se účastní zástupci ČCE.
  • SR udělila a slavnostně předala osvědčení o způsobilosti k ordinované službě farářky či faráře ČCE ses. Vlastě Groll a Mirjam Markové a br. Janu Lukášovi a Albertu Rocchinimu.
  • SR udělila osvědčení o způsobilosti ke službě kantora/kantorky v ČCE ses. Emílii Adámkové, Štěpánce Cedidlové, Martě Čablíkové, Pavle Hejlové, Janě Kabrdové, Ladislavě Pfeferové a Regině Váchové a br. Tomáši Hejdovi a Marku Peňázovi. Synodní senior a synodní kurátor je pověřili k této službě při slavnostních bohoslužbách v Novém Městě na Moravě v neděli 26.06.2022.
  • SR potvrdila volbu ses. Pavly Jandečkové za farářku ve sboru v Opatově.
  • SR pověřila ses. Elišku Erdingerovou jako pastorační pracovnici ve sboru v Mělníce a br. Kryštofa Veselovského jako pastoračního pracovníka ve sboru Přešticích.
  • SR udělila br. Martinu Růžičkovi ze sboru ve Zlíně osvědčení o způsobilosti ke službě výpomocného kazatele z řad ostatních členů církve.
  • SR se zabývala rozdělením úkolů plynoucích z jednotlivých usnesení 4. zasedání 35. synodu ČCE a zprávami z jednání seniorátních výborů.
  • SR se seznámila s projektovým záměrem na rekonstrukci Losova sálu ve farním sboru v Brně II a v souladu s čl. 22 odst. 2 ŘHC vyslovila souhlas s přijetím závazku sboru nad 2 mil. Kč.
  • SR souhlasila s poskytnutím mimořádného měsíčního příspěvku 5 tis. Kč na kancelář 2. náměstka synodního seniora Farnímu sboru v Praze 8 – Libni na období jednoho roku.
  • SR vzala na vědomí rozdělení finančních prostředků na seniorátní diakonické a rozvojové mikroprojekty pro rok 2023.
  • SR se podrobně zabývala náměty pro práci Komise pro lidská práva a přípravou zadání pro příští období.
  • SR se věnovala rizikům při řízení velkých projektů spojených s granty a dotacemi ve farních sborech – zejména s ohledem na udržitelnost projektů, předávání informací, odpovědnost statutárních zástupců i seniorátních výborů. SR se bude nadále průběžně zabývat stavem probíhajících projektů.
  • SR se zabývala možnými opatřeními v rekreačním středisku Běleč nad Orlicí, kterými chce reagovat na zvyšování cen energií.