Konzervatoř

30. listopadu -0001

Wurmova 13, 779 00 Olomouc
tel: 585 208 583
e-mail: ckonz@ckonz.cz
www.ckonz.cz


V roce 1991 byla z podnětu faráře Jana Horkého a jeho manželky, paní Magdalény Horké, zřízena Českobratrskou církví evangelickou Akademie pro církevní hudbu a zpěv, která byla roku 1994 přejmenována na Církevní konzervatoř.

Co je možné studovat?

Církevní konzervatoř Kroměříž je šestiletou hudební konzervatoří s důrazem na církevní hudbu. V současné době je možné studovat dva obory – nástrojovou hudbu a zpěv. Ke specifikám školy patří i rozšířená výuka povinného klavíru, ve vyšších ročnících s možností volby liturgických varhan a rozšířené výuky komorní hry.


Organizace studia

Podmínkou k přijetí je dokončené základní vzdělání (studovat zde mohou i studenti s vyšším typem vzdělání) a úspěšné vykonání přijímacích zkoušek. Po čtvrtém ročníku je možné složit maturitu. Po šestém ročníku se studium ukončuje absolutoriem.


Uplatnění v praxi

Díky specifickému vzdělání v oborech církevní hudby mají naši studenti možnost uplatnit se nejen jako absolventi klasické konzervatoře, ale také jako varhaníci, sbormistři nebo ředitelé kůrů.

Vyučovací předměty tvoří vedle hlavního hudebního oboru všeobecně vzdělávací předměty s humanitním zaměřením (český jazyk a literatura, cizí jazyk – povinně volitelné: německý, anglický; pro studijní obor zpěv: italský, základy společenských věd, obecné a kulturní dějiny, tělesná výchova apod.) a odborné hudebně – teoretické předměty (intonace, rytmus, sluchová analýza, hlasová výchova a sborový zpěv, hudební teorie, nauka o nástrojích, dějiny hudby, historicko – estetický seminář a současná hudba).

Poněvadž se předpokládá, že většina absolventů bude působit v učitelských profesích, jsou do výuky zařazeny pedagogické disciplíny jako psychologie, pedagogika, didaktika, metodika, vyučovatelská praxe a historie hlavního oboru.

Do společných disciplín patří i církevně – hudební předměty, které zahrnují znalost Starého a Nového zákona, věrouku a etiku, liturgiku, církevní hudbu a zpěv. Některé z těchto disciplín jsou konfesijně dělené, jiné společné. K nepovinným předmětům patří nabídka dalších cizích jazyků – latina, studium hry na cembalo, zobcovou flétnu a po individuální domluvě i jiných hudebních oborů.


Z pohledu bývalých studentů

„Jako varhaník doprovázející liturgii mám pochopitelně zájem o liturgickou hudbu. Tento zájem mne dovedl na Církevní konzervatoř, kde jsem mohl studovat varhany nejen jako koncertní nástroj, ale také jej poznat jako nástroj liturgický. Jsem velmi spokojen s výukou tohoto nástroje na Církevní konzervatoři. Zdejší varhanní oddělení má špičkové nástrojové vybavení, které umožňuje detailní a přesnou hru.“

Petr Sobotka

„Na Církevní konzervatoři jsem studovala flétnu a za tu dobu jsem se mnohému naučila. Hodiny hlavního oboru, komorní hry, orchestrálních partů, liturgických varhan, soudobé hudby a církevních předmětů nebyly jen úzkou specializací, ale přinášely vždy širší a hlubší pohled na hudbu obecně.

Mnozí profesoři, s kterými jsem přišla do styku, jsou skvělými pedagogy. Snažili se z nás vychovávat otevřené osobnosti schopné dialogu a tvůrčí práce. Ačkoliv se naše škola (snad díky své mladosti) stále zmítá v problémech interpersonálního rázu, já jsem tu našla bohaté obilí. Co se stane s plevelí, uvidíme v čas žně."

Lucie Valtrová