Zasedání synodní rady 12.12.2023

15. prosince 2023

Zpráva ze zasedání synodní rady 12. prosince 2023.

Zasedání synodní rady 12.12.2023
15. prosince 2023 - Zasedání synodní rady 12.12.2023

Synodní rada (SR) na svém pravidelném zasedání 12. prosince 2023 projednala celkem 29 řádných titulů. Z jednání vybíráme následující body:

• SR potvrdila volby farářů: br. Jiřího Grubera ve farních sborech v Hustopečích u Brna a Nikolčicích a br. Jiřího Šimsy za seniorátního faráře Brněnského seniorátu ČCE.
  • SR potvrdila volby vzešlé z jednání konventů konaných na podzim 2023:
    • br. Ondřeje Zikmunda náměstkem seniora Poděbradského seniorátu ČCE,
    • br. Filipa Susy seniorem Libereckého seniorátu ČCE,
    • br. Jakuba Hály náměstkem seniora Libereckého seniorátu ČCE,
    • ses. Petry Náhlovské 1. náhradnicí SV Libereckého seniorátu ČCE z řad kazatelů
    • a br. Richarda Vlasáka 2. náhradníkem SV Libereckého seniorátu ČCE z řad kazatelů.
  • SR poskytla ses. Alexandře Prčíkové neplacené volno od 1. 2. 2024 do 31. 8. 2024 z důvodu péče o dítě do 7 let věku.
  • SR udělila br. Davidu Balcarovi dlouhodobé studijní volno v termínu od 15. 2. 2024 do 14. 5. 2024.
  • SR vzala na vědomí snížení pracovního úvazku druhého faráře ve Vsetíně – Horním sboru br. Otakara Mikoláše.
  • SR souhlasila s ukončením zaměstnaneckého poměru ses. Hany Jaluškové dohodou k 31. 12. 2023. SR vyjádřila vděčnost za její dosavadní službu, váží si její ochoty podle potřeby nadále sloužit v církvi a zachovává jí způsobilost k ordinované službě farářky ČCE.
  • SR prodloužila místo pastorační pracovnice ve sboru ve Valašském Meziříčí a pověřila ses. Dobromilu Krupovou službou na této pozici.
  • SR na návrh dozorčí rady Diakonie ČCE jmenovala br. Štěpána Brodského místopředsedou správní rady Diakonie ČCE a statutárním náměstkem ředitelky Diakonie ČCE.
  • SR pověřila br. Pavla Hanycha koordinací tvorby biblické konkordance k Evangelickému zpěvníku.
  • SR jmenovala ses. Janu Bubákovou a ses. Alenu Kellerovou do rady školy Bratrské školy – Církevní ZŠ.
  • SR prodloužila vyslání br. Vojtěcha Hroudy do kaplanské služby v nemocnici v Novém Městě na Moravě.
  • SR vyslala br. Filipa Němečka ke kaplanské službě v Diakonii ČCE – středisku sociální pomoci v Mostě.
  • SR se podrobně zabývala dodržováním pravidel pro vysílání duchovenských zaměstnanců církve do kaplanské služby v Diakonii ČCE.
  • SR souhlasila s návrhem mezd duchovenských zaměstnanců Českobratrské církve evangelické na rok 2024.
  • SR v souladu s usneseními 1. zasedání 36. synodu a zasedání konventů vyhlásila k 1. lednu 2024 sloučení farních sborů:
    • FS ČCE v Heřmanově Městci a FS ČCE v Chrudimi, právním nástupcem je FS ČCE v Chrudimi,
    • FS ČCE ve Vilémově u Golčova Jeníkova a FS ČCE v Opatovicích, právním nástupcem je FS ČCE v Opatovicích,
    • FS ČCE v Aši a FS ČCE v Chebu, právním nástupcem je FS ČCE v Chebu,
    • FS ČCE v Orlové a ES a. v. ČCE v Českém Těšíne na Rozvoji, právním nástupcem je ES a. v. ČCE v Českém Těšíne na Rozvoji,
    • FS ČCE v Trnávce a FS ČCE v Přelouči, právním nástupcem je FS ČCE v Přelouči,
    • FS ČCE ve Varnsdorfu a FS ČCE v Rumburku, právním nástupcem je FS ČCE v Rumburku.
  • SR se podrobně zabývala zprávami z vizitací seniorátních výborů ve farních sborech církve a z jednání seniorátních výborů a vzala je na vědomí.
  • SR vzala na vědomí zprávu o průběhu prvního kurzu pro pracovníky s mládeží PECKA. Kurz se konal v polovině listopadu 2023.
  • SR vzala na vědomí analýzu možností zhodnocování nevyužívaného nemovitého majetku ČCE a požádala Poradní odbor ekonomický o stanovisko k navrhovaným variantám a postupům.
  • SR se zabývala žádostmi Farního sboru ČCE v Praze 3 – Žižkově  II a Farního sboru ČCE v Berouně o souhlas s přijetím závazku sboru nad 2 mil. Kč (dle čl. 22 odst. 2 Řádu o hospodaření církve) a zve jejich zástupce k dalšímu jednání ohledně připravovaných záměrů stavebních úprav sborových nemovitostí.
  • SR vzala na vědomí žádost Farního sboru ČCE v Nosislavi (záměr na rekonstrukci varhan) a vyslovila souhlas s přijetím závazku sboru nad 2 mil. Kč (dle čl. 22 odst. 2 Řádu o hospodaření církve).
  • SR souhlasila s uvolněním finančních prostředků ze sbírky ČCE pro Ukrajinu ve výši cca 305 tis. Kč a jejich využití na úhradu mzdových nákladů týkajících se pomoci Ukrajině v roce 2024.
  • SR souhlasila s poskytnutím příspěvku na kurz kaplana v sociálních službách v rámci celoživotního vzdělávání br. Jiřímu Ježdíkovi.