Zasedání synodní rady 06.06.2023

6. června 2023

Zpráva ze zasedání synodní rady 6. června 2023.

Zasedání synodní rady 06.06.2023
6. června 2023 - Zasedání synodní rady 06.06.2023

Synodní rada (SR) na svém pravidelném zasedání 6. června 2023 projednala celkem 27 řádných titulů. Z jednání vybíráme následující body:

• SR rozhodla o okamžité pomoci Ukrajině po zničení přehrady vodní elektrárny Nová Kachovka. Z Fondu sociální a charitativní pomoci uvolnila 250.000 Kč, které budou využity na okamžitou pomoc prostřednictvím spolupracujících organizací přímo v místě katastrofy. Zároveň vyhlásila sbírku na doplnění tohoto fondu, která proběhne ve farních sborech ČCE zejména v neděli 11. 6. 2023.
  • SR souhlasila s převodem 250.000 Kč z prostředků Fondu sociální a charitativní pomoci ve prospěch Diakonie ČCE – Střediska humanitární a rozvojové spolupráce. SR zároveň zrušila své dřívější usnesení, kterým v minulosti upravila znění Statutu Fondu sociální a charitativní pomoci, a rozhodla napříště z tohoto fondu podporovat zejména přímou akutní pomoc při nastalých humanitárních katastrofách.
  • SR se podrobně zabývala reflexí průběhu 1. zasedání 36. synodu ČCE.
  • SR potvrdila volby farářek a farářů: br. Michaela Erdingera v Kostelci nad Orlicí a Třebechovicích pod Orebem, br. Jiřího Šamšuly v Třebenicích a br. Matěje Opočenského v Praze 10 – Vršovicích.
  • SR pověřila synodního seniora br. Pavla Pokorného administrací společenství u Martina ve zdi na další období (IX/2023-VIII/2024).
  • SR vyslala ses. Martu Zemánkovou do služby kaplanky v sociálních službách ve středisku Diakonie ČCE – Střední Čechy.
  • SR na žádost br. Ondřeje Pellara zrušila jeho dohodu o ukončení zaměstnaneckého poměru.
  • SR souhlasila s ukončením zaměstnaneckých poměrů ses. Kateřiny Frühbauerové a ses. Anny Kracíkové dohodou. SR vyjádřila vděčnost za jejich dosavadní službu a souhlasí se zachováním způsobilosti ses. A. Kracíkové k ordinované službě farářky ČCE.
  • SR udělila stipendia studentům bakalářského studia evangelické teologie na ETF UK.
  • SR se podrobně zabývala zprávami z jednání seniorátních výborů a z vizitací ve farních sborech a vzala je na vědomí.
  • SR vzala na vědomí zápis z jednání Řídícího výboru Ekumenické rady církví v ČR, které se konalo ve druhé polovině dubna 2023, a projednala zprávy týkající se zahraničních ekumenických vztahů.
  • SR na návrh Komise pro vikariát a jáhenskou praxi uložila ÚCK, aby na portálu Evangnet.cz v seznamu kazatelů a kazatelek mimo službu bylo vyznačeno, zda mají zachovánu způsobilost k ordinované službě.