Okamžitá pomoc na jihu Moravy

25. června 2021

Milé sestry, milí bratři,

včera zasáhla ničivou silou region Hodonínska a Břeclavska nečekaná přírodní katastrofa. Jižní Moravou se po sérii silných bouřek prohnalo tornádo.

V oblasti aktuálně zasahují záchranáři, vedle rozsáhlých materiálních škod jsou bohužel hlášeny i první oběti a stovky zraněných.

Ještě včera před půlnocí se mimořádně sešli členové synodní rady a vedení Diakonie ČCE. Společně rozhodli o okamžité pomoci postiženým. Z humanitárních prostředků ČCE uvolnili částku 500 000 Kč a prostřednictvím Střediska humanitární a rozvojové spolupráce Diakonie ČCE otevřeli veřejnou sbírku. "V modlitbě myslíme na všechny, kdo trpí následky tornáda na jižní Moravě. Hledejme cesty, jak pomoci, třeba finančně prostřednictvím sbírky, kterou vyhlásila naše církev spolu s Diakonií. Všem moc děkujeme za podporu," vyzývá k podpoře synodní senior Daniel Ženatý.

Jen přes noc a během následujícího dopoledne se na sbírkovém účtu sešlo více než 2.000.000 Kč. A příspěvky stále přichází - aktuální stav účtu je 3.250.000 Kč. Děkujeme! Právě v tuto chvíli má rychlá pomoc obrovský smysl.

Proto budeme vděční, když informace o možné pomoci budete sdílet na sborových webech a sociálních sítích a budete o nich informovat i v rámci nedělních sborových oznámení.

Možnosti, jak pomoci, jsou následující:

- darem na účet 2100691426/2010
Pro dary ze zahraničí:
BIC (SWIFT kód): FIOBCZPP
IBAN: CZ50 2010 0000 0021 0069 1426

FB tornado QR 500

- prostřednictvím DMS
DMS DIAKONIEPOMOC 30
DMS  DIAKONIEPOMOC 60
DMS  DIAKONIEPOMOC 90
…poslat textovou zprávou na číslo 87 777. Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč. Službu zajišťuje Fórum dárců.

- příspěvkem skrze portál Darujme.cz
Na adrese https://www.darujme.cz/projekt/1295

- dobrovolnickou pomocí
Dobrovolníky bude koordinovat a vysílat Diakonie – registrovat se lze na adrese https://povodne.diakonie.cz/dobrovolnici/

- sdílením informací
Výzva Daniela Ženatého (https://www.facebook.com/Ecirkev/posts/2850830368502797 nebo https://youtu.be/txzUZnzXBkw).
Výzva na Facebooku (https://www.facebook.com/Ecirkev/posts/2850512175201283).
Článek na webu e-cirkev.cz (https://www.e-cirkev.cz/aktuality/vypisujeme-sbirku-na-pomoc-postizenym-tornadem-na-jihu-moravy/)
…grafický banner v příloze (k šíření po sociálních sítích nebo k tisku) – platba pomocí QR kódu je nastavena na 500 Kč, před odesláním lze částku libovolně změnit.

Co se týče konkrétní pomoci v místě, má Středisko humanitární a rozvojové spolupráce databázi více než 270 dobrovolníků, které momentálně mobilizuje. Na pomoc s odklízením škod je vyšle ve chvíli, kdy záchranné složky vyhodnotí, že je možné bezpečně dobrovolníky zapojit (například s ohledem na statiku domů). Další dobrovolníci budou obcházet jednotlivé domácnosti a zjišťovat potřeby a vlastní zdroje zasažených domácností. Na základě toho pak může těm nejpotřebnějším pomoci i finančně. Samozřejmostí, která se osvědčila při podobné pomoci během povodní, je pak zapůjčení potřebného technického vybavení z diakonických humanitárních skladů. Diakonie ČCE v tuto chvíli postupuje v součinnosti s panelem nevládních organizací, které v místě pomáhají, s krizovým štábem a místní samosprávou.

Mnohokrát děkujeme za vaši ochotu pomáhat.

Srdečně zdraví

Jiří Hofman
komunikace s veřejností a médii