Rozhovor o semináři církevní hudby s Danielou Hamrovou

30. listopadu -0001

Daniela Hamrová, referentka ekumenického oddělení Ústřední církevní kanceláře, hovoří o studiu v semináři církevní hudby a praktickém využití nabytých znalostí ve sborovém životě.

E-církev.cz: Co bylo podnětem k tomu, stát se posluchačem semináře církevní hudby?

D. Hamrová: Motivací pro mě byla snaha zlepšit svou varhanickou dovednost v rámci služby v mém sboru a prohloubit znalosti v oblasti hymnologie, liturgiky, varhanní literatury a církevní hudby vůbec. Pro mě méně lákavou oblastí je sbormistrovství, s nímž dosud nemám vůbec zkušenosti. Možná ale, že až projdu tímto seminářem, bude mě tento obor lákat víc.

E-církev.cz: Bylo třeba projít nějakým konkurzem?

D. Hamrová: Účastníci semináře mají za sebou přijímací zkoušky, jejichž součástí byla povinná a volitelná varhanní skladba, varhanní doprovod dvou písní z „chorálníku“, zpěv vybrané písně ze zpěvníku a také sluchová analýza a základní průzkum z hudební teorie.

E-církev.cz: Kterou z nabízených variant studia jste si vybrala? (Obory: varhany, sbormistrovství, teorie)

D. Hamrová: Propojení sbormistrovství s hrou na varhany tvoří základní „řemeslnickou výbavu“ církevního hudebníka, proto studium nemá varianty, všichni studenti se věnují oběma oborům, teoreticky i prakticky.

E-církev.cz: Kde je výuka realizována?

D. Hamrová: Seminář probíhá jednou měsíčně (vždy první sobotu v měsíci) v nové a krásné budově Konzervatoře Evangelické akademie v Olomouci. Kromě toho má každý student svého učitele na varhany, který se mu věnuje dvakrát měsíčně 90 minut v blízkosti jeho bydliště a zaměřuje se na studium bohoslužebné literatury.

E-církev.cz: Jakým způsobem výuka probíhá? V semináři je více účastníků...

D. Hamrová: Sobotní výuka na olomoucké konzervatoři začíná v půl desáté ráno ve dvou skupinách, které se vystřídají při výuce sbormistrovství a praxi předzpívání. Po polední přestávce je společná pobožnost, na které se podílíme všichni velmi aktivně. Odpoledne pak pokračuje varhanním kolokviem, což je příležitost zahrát ostatním skladby, které cvičíme se svými učiteli po celý měsíc v rámci svých varhanních hodin. Poté se až do 17 hodin věnujeme nácviku sborových skladeb – a to opět velmi prakticky. Vždy několik z nás dostane za úkol připravit sborovou skladbu, kterou pak s pěveckým sborem (tedy ostatními účastníky semináře) nacvičí. Samozřejmě po celý den přitom sbíráme různé komentáře, upozornění a zkušenosti našich lektorů, manželů Moravetzových a Michala Vajdy, kteří naše více či méně zdařilé úsilí vedou, usměrňují, chválí či zatracují. Celková atmosféra je ovšem velmi příjemná, amatérský zápal žáků vyrovnává mnohé slabosti, které během studia vycházejí najevo, také neutuchající motivace ze strany učitelů je důvodem, proč myslím všichni do Olomouce jezdíme rádi a na společná setkání se těšíme. Jsme dobrá parta, takže jsme často v kontaktu i mimo seminář – když někdo najde nějaký pěkný doprovod či skladbu, která se dá využít jako předehra před bohoslužbou, nebo dokonce sám něco napíše, rád se s ostatními podělí. Nechtěla bych zapomenout ani na oporu našich olomouckých sobot – vzornou organizační péči nám poskytuje pastorační pracovnice olomouckého sboru Noemi Batlová.

E-církev.cz: Dalo by se to srovnat s dálkovým studiem?

D. Hamrová: Studium je zaměřeno hodně prakticky, každý rok nás čeká závěrečná zkouška z varhanní hry a dirigování, nikoliv však z teorie.

E-církev.cz: Na jak dlouho je výuka koncipována?

D. Hamrová: Seminář je tříletý.

E-církev.cz: Dostávají účastníci semináře „domácí úkoly“?

D. Hamrová: Domácí příprava je poměrně náročná, na každý sobotní seminář máme rozdělené úkoly, připravujeme si píseň k předzpívání, případně skladbu k nacvičení s pěveckým sborem, máme i úkoly z dirigování a samozřejmě také cvičíme skladby na varhanní kolokvium. Kromě toho se podílíme na všech liturgických součástech společné pobožnosti, i na to je třeba se připravit.

E-církev.cz: Jaký status bude mít absolvent semináře? Dostane nějaký titul, osvědčení?

D. Hamrová: Status sborového kantora není zatím v ČCE stanoven. Cílem je, aby práce a poslání kantora měly pevné zakotvení v církvi, podobně jako u ordinovaných presbyterů a laických kazatelů.

E-církev.cz: Platí se za studium?

D. Hamrová: Roční poplatek za studium je 3 000 Kč, další financování probíhá z darů dvou německých svazů pro církevní hudbu a z celocírkevních zdrojů.

E-církev.cz: Kdo je vyučujícím?

D. Hamrová: Kromě již jmenovaných Ladislava a Ester Moravetzových a Michala Vajdy se studentům věnují individuálně další lektoři s vysokoškolským hudebním vzděláním – Lukáš Vendl, Jiřina Marešová Dvořáková a Daniela Feltlová.

E-církev.cz: Využijete nějak prakticky nově nabyté zkušenosti ze semináře?

D. Hamrová: Nejen že využijeme, ale již využíváme, v naší sborové praxi.

E-církev.cz: Projevuje se nějak zásadně, že se jedná o seminář „církevní“ hudby?

D. Hamrová: Z toho, co jsem dosud uvedla, to určitě jasně vyplývá :-)


Za E-církev.cz pokládal otázky Tomáš Najbrt
8. 12. 2010
E-církev.cz

_________________________________________