Faitrade sbory

30. listopadu -0001

Motto: „Chudé své vždycky budeme míti sebou…“

Denně si to můžeme uvědomit a napořád se setkáváme s těmi, kdo se snaží s chudobou něco udělat. Jedna z možností má jméno FAIR TRADE a ani v ČCE není neznámá. Poctivé, partnerské obchodování – fair trade – jako konkrétní podoba pomoci rozvojovým zemím vznikla v padesátých letech minulého století a od začátku se v ní intenzivně angažovaly církve: Za britskou organizací Oxfam stojí kvakeři, za holandským Werehandel katolíci, v USA mennonité, za německou Gepou, která je největší fair trade organizací vůbec, stojí společně protestanti i katolíci, jejich farnosti, sbory a mládežnické organizace. Pomáhat chudým bylo církvím vždycky vlastní. Předmětem fair trade obchodu jsou potraviny – káva, čaj, kakao, koření, med, šťávy čokoláda, sušené ovoce – a také řemeslné výrobky. Dnes je myšlenka fair trade – především v západních zemích – běžnou součástí života a většinová společnost ji přijala za svou. Více o tomto konceptu na www.fairtrade-asociace.cz.

FAIR TRADE v Česku reprezentuje i obecně prospěšná společnost Jeden svět. Jako vůbec první fair trade organizaci v Česku ji v roce 1994 založily pražské sbory ČCE Vinohrady a Jarov, později se přidaly Libeň a Salvátor. Jeden svět se specializuje na prodej řemeslných výrobků a nabízí je ve dvou Obchůdcích jednoho světa. Dnes už nejméně 20 sborů ČCE se na činnosti Jednoho světa podílí: zvou na osvětové a informativní přednášky, pořádají příležitostné prodejní akce či vánoční trhy. Za 16 let Jeden svět hodně dokázal, přesto větší část sborů a středisek Diakonie o této podobě církevní práce neví a pojem fair trade je pro ně spojen s otazníkem.

V letošním roce Ekumenická akademie Praha ve spolupráci se Společností pro Fair Trade připravuje koncept Fairtradová města. Oficiální zahájení kampaně bude v lednu 2011.

Varianta konceptu pro církve je nazvaná FAIRTRADOVÉ SBORY. O co jde: pro podporu drobným producentům z rozvojových zemí nemusíte vyplňovat dárcovské SMS nebo složenky. Svůj postoj můžete projevit i formou nákupu: fair trade káva z Mexika, Kolumbie či Etiopie se může zdát dražší (kvalita je vždycky prvotřídní), ale uvědomělý zákazník ví, že to je cena spravedlivá, že odpovídá výrobním nákladům a že svým nákupem pomáhá farmářům, pěstitelům a řemeslníkům na druhém konci světa. Pomoc chudým lidem tak není jen otázkou peněz. Stačí informovat se a rozhodnout se změnit některé postoje.

Zveme i sbory ČCE a střediska Diakonie, aby podpořily fair trade. Jak? Například tím, že se rozhodnete pít po bohoslužbách fair trade kávu. Uvědomme si, že „jedna rodina, která v průběhu roku kupuje fair trade kávu, pokryje roční životní náklady jedné farmářské rodiny“.

Sbor či středisko Diakonie, které by si přály získat certifikaci FAIRTRADOVÝ SBOR/STŘEDISKO, a které se k podpoře fair tradu zavážou, budou své členy o fair tradu informovat, zařadí toto téma do sborového programu, uspořádají např. přednášku či seminář, uskuteční alespoň jednou do roka akci na podporu fair trade, připojí se k národní akci Týden pro fair trade, uspořádají adventní trh apod. Jeden svět má dlouholeté zkušenosti a je připraven pomoci vám konkrétní přednáškou i ukázkovým prodejem. Od ledna 2011 budou zakládána také fairtradová města a školy, se kterými můžete na podpoře fair trade spolupracovat.

Projektu FAIRTRADOVÉ SBORY udělil záštitu synodní senior Joel Ruml a synodní kurátorka Lia Valková.

Za obecně prospěšnou společnost Jeden svět: Magdalena Jelínková, e-mail: obchudekjs@seznam.cz, tel. 733 538 680

Postup k certifikaci je vymezen pěti kritérii, která jsou také podmínkou certifikace:

1. Představitelé sboru nebo střediska vyberou osobu zodpovědnou za propagaci fair trade, nákup a prodej fair trade zboží. Zodpovědná osoba bude komunikovat s o.p.s. Jeden svět, která zprostředkovává certifikaci pro sbory ČCE / střediska diakonie.

2. Sbor nebo středisko se oficiálně zaváže k podpoře fair trade (usnesení může být přijato staršovstvem sboru nebo na výročním sborovém shromáždění, valné hromadě).

3. Sbor nebo středisko se zaváže nakupovat fairtradové zboží (např. káva, čaj, cukr, květiny a rukodělné výrobky) pro svou spotřebu.

4. Sbor nebo středisko zahrne fair trade a záležitosti chudých producentů do svých modliteb, poskytne prostor k přednáškám na téma fair trade a bude své členy informovat o tom, že podporuje fair trade a že jsou fairtradovým sborem/ střediskem.

5. Sbor / středisko uspořádá nebo se bude podílet jednou za rok na akci podporující fair trade,

která bude směřována k širší veřejnosti (akce může být pořádána například v rámci národní kampaně Týden pro fair trade, adventní trh, výročí založení apod.). Jakmile sbor či středisko splní uvedená kritéria, stává se Fairtradovým sborem/ střediskem. Získá certifikaci a logo Fairtradový sbor / středisko. Informace o tom, že se váš sbor nebo středisko stalo Fairtradovým, bude uvedena ve všech materiálech, které se budou konceptem zabývat, na webových stránkách Asociace pro fair trade a o.p.s. Jeden svět.

Pokud v místě Fairtradového sboru / střediska fungují Fairtradové školy nebo je město /městská část certifikována jako fairtradová, sbor nebo středisko s nimi může pořádat společné akce na podporu fair trade.

Sbor nebo středisko může také nad rámec výše uvedených kritérií zahrnovat téma fair trade do svých mediálních výstupů určených širší veřejnosti, může prodávat fairtradové zboží přímo v prostorách sboru nebo střediska (pro návštěvníky shromáždění), nebo ve volných prostorách sboru nebo střediska zřídit obchod s fairtradovým zbožím pro veřejnost.

Kontakt: o.p.s. Jeden svět, Korunní 60, Praha 2, PSČ: 120 00, e-mail: obchudekjs@seznam.cz, mobil: 733 538 680, www.jedensvet.org

NÁVRATKA:

□ Máme zájem zapojit se do projektu FAIRTRADOVÝ SBOR/STŘEDISKO

□ Zašlete nám nabídkový list včetně poskytnutých slev pro prodejce

□ Máme zájem o adventní trh – vánoční balíčky pro děti NŠ či seniory – dárkové poukázky

□ Jiný návrh – požadavek:

FS ČCE / STŘEDISKO DIAKONIE (emailová adresa, nebo jiný kontakt):

______________________________________________